Publikuota laikraštyje „Gimtoji žemė“,
2019 03 07
Asta KROGERTIENĖ
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistė
Ukmergės rajono policijos komisariato tradicija – rytmetinės penktadienio kavos pakviesti įdomų pašnekovą. Kovo 1-ąją komisariate apsilankė ypatingas žmogus – teologijos mokslų daktaras, Ruklos įgulos kapelionas, egzorcistas, kunigas Arnoldas Valkauskas.
Svečias pasidalino savo gyvenimo istorija. Jis pasakojo, jog paauglystėje buvo ne tik smalsus, bet ir padykęs – nenustygdavo vietoje ir prikrėsdavo įvairių pokštų. Kartą sumanė silikonu priklijuoti mokytojo stalo stalčių. Jį traukiant, subyrėjo visas stalas, kilo skandalas. „Žinojau, kad iškvies tėvus, tad galvoju, geriau jau grįšiu namo vakare, kai nurims emocijos“, – pasakojo kapelionas. Tądien slampinėdamas Kauno gatvėmis jis užsuko į Šančių bažnyčią, atliko išpažintį ir sumanė pasiprašyti tarnauti šv. Mišiose.
Pasirinkdamas profesiją A. Valkauskas dvejojo – medicina ar kunigystė? Galop nusprendė studijuoti Kunigų seminarijoje. Mokėsi Romoje, o grįžęs apsigynė daktaro laipsnį. Po studijų jam buvo pasiūlyta rinktis: dirbti Kavarske klebonu arba tapti kariuomenės kapelionu. Kadangi pats kilęs iš patriotinės šeimos, pasirinko artimesnę širdžiai tarnystę kariuomenėje.
2005 metais A. Valkauskui buvo pasiūlyta tapti egzorcistu. Pasak jo, prieš tai nutiko įsimintinas įvykis. „Į bažnyčią atėjo keistai besielgianti moteriškė. Manęs paprašė, kad pasikalbėčiau su ja. Aš nežinojau apie ką su ja kalbėtis, tad tiesiog paklausiau, kaip laikosi. Ji atsakė, kad gerai. Vėl paklausiau to paties, ji vėl atsakė – gerai. Kai trečią kartą paklausiau, kaip ji laikosi, moteris ėmė rėkti: „Atpažino mane!“ Tada jai pasiūlėme eiti pas arkivyskupą ir prašyti palaiminimo. Jos elgesys rodė, kad ji yra apsėsta“, – pasakojo kunigas.
Anot A. Valkausko, žmonės dažnai sureikšmina egzorcistus, o iš tiesų jie atlieka lygiai tokį pat Sizifo darbą kaip ir policininkai. Pasak kunigo, į jį kreipiasi įvairiausi asmenys, kartais per parą tenka sulaukti apie 50 skambučių. Dažnai žmonės tiesiog serga dvasinėmis ligomis ir jiems reikalingas gydytojas. Kartais žmogus ne tik serga, bet yra ir apsėstas. Kunigas teigė, kad aštuoni iš dešimties narkomanų yra apsėsti. Piktoji dvasia dažniausiai žmogų užvaldo per nuodėmę arba jam pačiam „sudarius sutartį” su nelabuoju. A. Valkaukas prisiminė atvejį, kai piktąją dvasią varė iš jaunuolio, kuris užpykęs ant tėvų parašė pasižadėjimą piktajai dvasiai ir tą pasižadėjimą sudegino. „Tai buvo labai stiprus apsėdimas, dirbti su tuo jaunuoliu reikėjo pusantrų metų“, – prisiminė kunigas. Jis pasakojo, kad apsėsti žmonės seanso metu įgyja nežmonišką jėgą – vyksta protu nesovokiami dalykai. Apsėstasis gali pakilti nuo žemės, vienu ypu peršokti per altorių, staugti nežinomomis kalbomis…
„Viskas, kas naikina žmogų, pasitarnauja piktajai dvasiai – pyktis, alkoholis, narkotikai, lošimas, abortai, nesantaika…“ – vardijo A. Valkauskas. Anot jo, tiek polinkį lošti, tiek alkoholizmą gydytojai bejėgiai išgydyti. Padėti gali tik malda ir anoniminės grupės palaikymas. „Veža motinos pas mane 20-mečius vaikus iš Anglijos galvodamos, kad jie yra apsėsti. Deja, visa tai padaro žolės rūkymas, kuris septynis kartus padidina šizofrenijos riziką“, – dalijosi pastebėjimais pašnekovas.
A. Valkauskas buvo atviras. Paklaustas, kaip jaučiasi po egzorcizmo seanso, sakė: „Jeigu tai sunkus apsėdimas, po seanso jautiesi kaip iš išvietės išlipęs…“
Susitikimo metu kunigas nestokojo patarimų. Tokių televizijos laidų, kaip „Ekstrasensų mūšis“, patarė geriau nežiūrėti. Kai kurie iš ekstrasensų yra šarlatanai, kiti apsėsti piktosios dvasios, kuri jiems suteikia galios puikybei – įžvelgti ateitį ir panašiai. Anot A. Valkausko, gali būti užkeikti ir daiktai, ypatingai įvairūs amuletai ir statulėlės, atvežti iš Rytų. Šiuos daiktus jis rekomendavo išmesti. Taip pat egzorcistas patarė nenaudoti indiškų smilkalų, neatlikti ir nedalyvauti jokiuose spiritistiniuose seansuose. Nelaužyti Dievo įsakymų, nepamiršti kasdieninės maldos, sekmadieniais lankyti šv. Mišias bei už viską dėkoti.