Šaltinis: “Balsas.lt”
2010 12 29
Yra sukurta daugybė filmų ir knygose nugulė begalė istorijų apie neįtikėtinus išgijimus nuo pačių paslaptingiausių ligų, kurių kilmės vis dar negali įminti pažangusis šių dienų mokslas. Dažnai į klausimus, į kuriuos atsakymo neranda gydytojai, pavyksta atsakyti dvasininkams. Nuo 2009-ųjų metų Lietuvoje veikia Nacionalinė egzocistų asociacija, kurios nariai dažnai sulaukia pagalbos prašymų iš žmonių, kurie susiduria su pačiomis įvairiausiomis problemomis.
Egzorcistams talkina psichologai
Nacionalinės egzorcistų asociacijos viceprezidentas Ramygalos miestelio klebonas Edmundas Rinkevičius, paklaustas, kodėl buvo buvo įkurta ši organizacija sakė: „Dalyvaujame tarptautiniuose seminaruose, o tai gali daryti tik asociacija, nes su pavieniais asmenimis nelabai kas nori taikstytis. Įkurti asociaciją reikėjo tam, kad galėtume keistis informacija, sulaukti pagalbos ir ją teikti patys. Šis dalykas Lietuvoje yra naujovė ir kunigai tam nebuvo ruošiami, tad labai svarbu pasidalyti patirtimi.“
Pašnekovo teigimu, šiuo metu sostinėje ir Kaune dirba po du egzorcistus, taip pat yra dirbančių Rukloje, Panevėžyje ir Šiauliuose.
Paprašytas apibrėžti, kaip reiktų įvardyti egzorcizmą, pašnekovas sakė: „Tai piktosios dvasios išvarymas. Apsėstų žmonių nėra tiek jau daug, tad dažnai žmonės kreipiasi turėdami įvairių psichologinių problemų, susidūrę su prakeikimais, nuoskaudomis.“ Dirbant su šių problemų turinčiais žmonėmis, į pagalbą pasitelkiami ir psichologai, psichiatrai.
„Labai svarbu atskirti, kuomet žmogus yra psichiškai nesveikas, o kuomet apsėstas. Mūsų paslaugų reikia ne taip jau dažnai, be to, žmonės dažnai ne ten kreipiasi, jiems labiau pagelbėtų psichologas, o ne egzorcistas“, – kalbėjo E. Rinkevičius.
Psichologinės problemos ar apsėdimas?
Kunigo teigimu, pasitaiko atvejų, kuomet dvasininkai kviečiami nuo piktųjų jėgų išvaduoti į tam tikras vietas, kuriose žmonėms nesiseka gyventi, nuolat įvyksta įvairios nelaimės ar net vaidenasi.
Į klausimą, kaip atrodo pati egzorcizmo procedūra, pašnekovas sakė: „Tai daroma malda, bet, savaime suprantama, pirmiausiai būna pokalbis, kadangi reikia išsiaiškinti, kur slypi problemos priežastis. Apsėdimo atvejį nėra sunku atskirti nuo psichinio susirgimo, nes maldos metu apsėsti žmonės ima atitinkamai reaguoti – šaukti, gestikuliuoti, blaškytis. Tie, kuriuos kamuoja dar rimtesnės bėdos už psichologines, ypač jautriai reaguoja: šlakstomi švęstu vandeniu dreba, pamatę kunigą su liturginiais drabužiais labai išsigąsta, plėšia nuo sienų ir drasko šventus paveikslus ir kitus simbolius, o žmogus, kurį kamuoja psichologinės problemos, į tokius dvasininko veiksmus nereaguoja.“
Pasak pašnekovo, dažnai tokie veiksmai nustebina ar net šokiruoja žmogaus artimuosius: „Pasitaiko, kad su šiomis problemomis susiduria ir netikinčios šeimos, jiems pamačius, kas vyksta, išsisklaido visos abejonės“, – sakė kunigas.
Padėti pavyksta tik norintiems pasveikti
Apie tai, ar visiems besikreipiantiems pavyksta padėti, pašnekovas sakė: „Tiems, kurie ieško rimtos pagalbos ir patys nori keisti savo gyvenimo būdą, padėti pavyksta, bet, jei pats žmogus pasveikti nenori, o tuo rūpinasi tik jo artimieji, kelias daug ilgesnis.“
E. Rinkevičiaus teigimu, egzorcistai nieko bendro su bioenergetikais, ekstrasensais ir kitais panašiais „specialistais“ neturi. „Dažnai po apsilankymų pas šiuos „gydytojus“ žmonių savijauta dar pablogėja. Atsiranda savotiška priklausomybė nuo vaikščiojimo pas įvairiausius burtininkus, dažnai pasikartoja baimės, nerimo jausmai, atsiranda nemiga.“
Į klausimą, ar kitose šalyje taip pat yra egzorcistų, pašnekovas patikino, kad tokių dvasininkų yra visose Europos šalyse. Egzorcistu negali būtų eilinis dvasininkas, o tik vyskupo paskirtas, pats žmogus tokių apeigų atlikti savavališkai negali.
Nuo priklausomybės kompiuteriui gelbsti malda
Pasak dvasininko, dažniausiai žmonės nelaimes prisišaukia dėl savo netinkamo gyvenimo būdo: „Tie, kurie mėgina dvasias išsikviesti, labai nukenčia dėl tokių veiksmų, neigiamai paveikti gali satanistinė muzika, tatuiruotės, kuriose pavaizduoti įvairūs satanistiniai ženklai“, – kalbėjo kunigas.
Dvasininkas teigė sulaukiantis žmonių, kurie kenčia nuo įvairių priklausomybės ligų, pavyzdžiui, nuo liguisto potraukio kompiuteriniams žaidimams. „Tokiems žmonėms padeda išlaisvinimo malda. Būna žmonių, kuriuos kankina priklausomybė narkotikams, lošimams ir kitiems dalykams“, –kalbėjo kunigas.
Į klausimą, ar yra tekę padėti žmogui, kenčiančiam nuo priklausomybės kompiuteriniams žaidimams, kunigas sakė: „Taip, teko teikti pagalbą keturiasdešimtmečiui vyrui, kurį kankino priklausomybė konpiuteriniams žaidinams. Teko nuo tokių priklausomybių gydyti ir paauglius. Vienintelė pagalba – malda, pats žmogus turi stengtis ir labai norėti priklausomybės atsikratyti. Žmones vargina ne tik psichologinės, bet ir su šeimos geneologija ar praeities nuoskaudomis susijusios problemos.“
Keletas istorijų aprašoma tinklalapyje Wackyowl.com :
Plačiai pasaulyje nuskambėjo jaunos vokietė Anneliese Michel istorija, kuri, kaip teigiama, buvo apsėsta demonų. Mergina užaugo katalikiškoje šeimoje, o sulaukusi 16 metų ji pirmą kartą pajuto, kad susidūrė su antgamtinėmis jėgomis. A. Michel ištikdavo epilepsijos priepuoliai, haliucinacijos. Medikai merginai negalėjo padėti, tad šeima pagalbos kreipėsi į pasikviestą vyskupą egzorcistą, kuris bandė pagelbėti. Deja, egzorcizmo seansai nepadėjo ir mergina mirė miegodama. Teigiama, kad 23 metų amžiaus merginos mirties priežastis buvo išsekimas, nes paskutinius mėnesius iki mirties ji nieko nevalgė.
Egzorcistams pavyko išgelbėti Clarą Germaną Celę – jauną moterį iš Pietų Afrtikos, kurią 1906 m. neva, apsėdo demonai. Mergina per išpažintį prisipažino, kad yra sudariusi sutartį su šėtonu. Išpažinties metu ji kalbėjo kalbomis, kurių nemokėjo ir keistai elgėsi. Moteris taip pat pradėjo leisti keistus garsus. Du vietiniai šventikai atliko egzorcizmo seansą ir demonas iš merginos buvo išvarytas. Tiesa, seanso metu C. G. Cele vieną iš šventikų mėgino pasmaugti.Dar vienas sėkmingo egzorcistų gydymo pavyzdys – Robbie’s Mannheimas. Šio vyro istorija paskatino Williamą Peterį Blatty’ą parašyti romaną „Egzorcistas“. Viskas prasidėjo dar Robbie’o vaikystėje, kai vaikas praleido naktį pas savo močiutę. Nuo tos mistiškos nakties jis pradėjo girdėti keistus garsus, o ant sienos kabėjusi nukryžiuotojo skulptūrėlė pradėjo drebėti. Netrukus paslaptingai mirė jo teta, kurią berniukas labai mylėjo. R. Mannheimas su mirusia teta mėgino susisiekti įvairiais būdais ir tuomet jį apsėdo demonai. Vaiką apžiūrėję psichiatrai tik skėsčiojo rankomis ir niekuo negalėjo padėti. Pakviestas dvasininkas Lutheris Schluze’as visą naktį stebėjo keistą vaiko elgesį bei aplink jį vykstančius keistus reiškinius ir pasiūlė iškviesti egzorcistą Williamą Bowderną. Vaikas buvo išgydytas po du mėnesius trukusių egzorcizmo seansų.